Hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej

Dla kogo jest przezanczony zabieg:. Hymenotomia bywa czasami jedynym rozwiązanie dla kobiet u których w trakcie próby współżycia błona dziewicza nie ulega perforacji – zazwyczaj przyczyną jest częściowe lub całkowite zarośnięcie błony dziewiczej wymagające wykonania hymenotomii. Dolegliwość ta może skutkować bólem podbrzusza, parciem na pęcherz, brakiem menstruacji oraz bólem podczas współżycia. W przypadku kobiet urodzonych z wadą pochwy, wykonanie hymenotomii chroni przed blokowaniem odpływu śluzu i krwi menstruacyjnej

 

Czas trwania zabiegu: 90-120 min

 

Specjalista wykonujący zabieg: lekarz

 

Cena: 2000

 

Wskazania do zabiegu hymenotomii mogą mieć dwa podłoża: medyczne i psychologiczne. W pierwszych wypadku pacjentki od urodzenia posiadają twardą błonę, która w dorosłym życiu uniemożliwia im odbycie stosunków seksualnych. Wskazania psychologiczne to takie, gdy kobieta może współżyć, jednak dyskomfort, który odczuwa bywa źródłem wycofania się z kontaktów płciowych.

 

Przygotowanie do zabiegu

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu usunięcia błony dziewiczej pacjentka musi odbyć rozmowę ze specjalistą oraz przedstawić wykaz badań, tj.: grupę krwi, morfologię, badanie ogólne moczu, wskaźniki krzepnięcia itd. Tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie alkoholu, tytoniu oraz leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Przyjmowanie tych substancji może prowadzić do krwawienia po zabiegu lub wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem zaleca się także odstawienie wszelkich preparatów zawierających witaminę E. Leki przeciwgrypowe, czy przeciwkaszlowe mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi. Jeśli dwa tygodnie przed zabiegiem pojawiły się infekcje intymne, trzeba o tym powiadomić lekarza. Przeciwskazaniami do przeprowadzenia hymenotomii jest aktywna choroba nowotworowa, wszelkie skazy naczyniowe, stan zapalny w miejscu operacji, nieleczone zaburzenia krzepliwości krwi oraz nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze. Zabieg może uniemożliwić także nieuregulowana cukrzyca, jak również infekcje skórne.

Przebieg zabiegu

Zabieg hymenotomii  polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Trwa on średnio od 30 do 120 minut. Pacjentka poddawana jest znieczuleniu miejscowemu, a błonę dziewiczą nacina się w formie krzyża. Po zabiegu pacjentce zakłada się szwy rozpuszczalne, które znikają samoczynnie po kilkunastu dniach.

Usunięcie błony dziewiczej przeprowadzana się w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki. Przez okres kilku tygodniu po nacięciu błony należy ograniczyć wysiłek fizyczny, ponieważ mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, należy powstrzymać się również przed aktywnością seksualną przez co najmniej dwa tygodnie. Nacinane miejsca powinny się w tym czasie prawidłowo zagoić. Ważne jest także, aby po zabiegu dbać o właściwą higienę okolic intymnych.

Sprawdź również

Call Now Button